Fontanna Jasia Rybaka na terenie Sopotu symbolizuje ciężką pracę rybaków, natomiast dla turystów jest atrakcją wyróżniającą miasto. Na terenie Sopotu rybołówstwo istniało już od 12 wieku. W połowy odbywały się nie tylko w morzu lecz także okolicznych w potokach.
Fontanna Jasia Rybaka – ciekawostki
W początkowej fazie rybactwa osada umiejscowiona była na terenie współczesnego skweru Kuracyjnego. Jednak stopniowo rozbudowujące się uzdrowisko sprawiło, że rybacy zmienili osadę, zbliżając się w stronę Karlikowa. Jednak dla upamiętnienia założonej osady na tychże terenach w 1998 roku w centrum placu Przyjaciół Sopotu zbudowano fontannę. Powstała ona na bazie projektu Bruna Wandtke. Natomiast realizacją rzeźby zajął się Stanisław Szwechowicz. Rzeźba była umiejscowiona na miejscu fontanny przez około 10 lat. Wzorowała się na posągu znajdującym się w ogrodzie jednego z najbardziej znanych domów przy ulicy Dworcowej. W roku 2010 fontannę zdemontowano, wówczas zaplanowano remont także placu Przyjaciół Sopotu. W miejsce starej fontanny ustawiona została nowoczesna fontanna projektu Wolski Architekci. Jest to obiekt szeroki na 3,5 m oraz długi na 30 m. Fontanna ta powstała z kamienia oraz drewna tekowego. Natomiast słynna rzeźba Jasia Rybaka po odrestaurowaniu oraz odnowieniu powróciła do centrum z Sopotu.
Dlatego aktualnie stoi nieopodal poprzedniego miejsca, na stosunkowo małym i kameralnym placyku. Otoczona jest domkami rybackimi. Tego typu położenie podkreśla znaczenie samej rzeźby, a także charakter Sopotu. Fontanna Jasia Rybaka jest zatem elementem małej architektury Sopockiej, który warto zobaczyć podczas pobytu w tym mieście.