Operacja zaćmy jest koniecznym i jedynym sposobem na powrót do sprawności i wyraźnego wzroku. Najczęściej przeprowadzany jest zabieg fakoemulsyfikacji, polegający w dużym skrócie na wykonaniu małego nacięcia na rogówce oka, wyjęciu przez nie rozdrobnionej ultradźwiękami zmętniałej soczewki i wprowadzenie na jej miejsce nowej soczewki, tym razem syntetycznej. Jak szybko powraca ostre widzenie po tym zabiegu?
Bezpieczny zabieg
Fakoemulsyfikacja jest bardzo często wykonywanym, a co za tym idzie, bezpiecznym zabiegiem. Odbywa się on w znieczuleniu miejscowym i trwa maksymalnie pół godziny. Pacjent tego samego dnia może wrócić do domu, by w spokoju i swoim tempie rozpocząć proces powrotu do zdrowia.
Operacja usunięcia zaćmy wzbudza często niepokój u pacjentów, ponieważ polega na wykonaniu nacięcia na gałce ocznej. Częsty jest także lęk o jakość widzenia. Czy są to uzasadnione objawy?
Widzieć jak dawniej
Uspokajamy – ostrość obrazu po zabiegu natychmiast ulega poprawie! Trzeba jednak trochę poczekać na pełny powrót do formy – około 4 tygodnie. Przez kilka pierwszych godzin po operacji oko musi być zakryte opatrunkiem, który chroni je przez zanieczyszczeniem i ewentualną infekcją.
Przez parę dni pacjent może mieć wrażenie ciała obcego pod powieką, odczuwać pieczenie, łzawienie, niewyraźne widzieć, mieć problem z rozróżnianiem kolorów, czuć nadwrażliwość na światło. Wszystkie te objawy są całkowicie normalne i świadczą o procesie gojenia, a także o przystosowywaniu się oka do nowego sposobu percepcji. Ważne jest, aby mimo swędzenia nie pocierać oka – ulgę mogą przynieść przepisane przez lekarza krople.
Więcej informacji na temat poprawy widzenia po usunięciu zaćmy: https://kardiotel.pl/artykuly/52-okulistyka-operacje/274-poprawa-widzenia-po-operacji-zacmy
Od czego zależy tempo gojenia się oka?
Proces zdrowienia jest kwestią indywidualną i zależną od wielu czynników. Są to między innymi:
-
wiek pacjenta
-
stopień zaawansowania zaćmy przed zabiegiem
-
występowanie chorób współistniejących
-
zdolności regeneracyjne organizmu
Dlatego nie należy się martwić tym, że nasz proces rekonwalescencji trwa dłużej niż u koleżanki czy kolegi. Dajmy sobie czas i przeznaczmy go na kompleksową regenerację.
Co może zaniepokoić?
Część pacjentów wkrótce po zabiegu zaczyna dostrzegać „pajączki”, „muszki” i inne paprochy w swoim polu widzenia. Czy to znaczy że operacja się nie udała? Bynajmniej – jest wręcz przeciwnie! Paproszki to zagęszczone struktury ciała szklistego, pojawiające się tam z wiekiem. Były tam wcześniej i są teraz bardziej widoczne przez wymienioną soczewkę. Niestety nie da się ich usunąć.
Istnieją natomiast objawy, które powinny zaalarmować i które muszą skutkować szybką wizytą u lekarza prowadzącego. Są to:
-
czarne plamki, błyski w polu widzenia, wrażenie migającego światła – odwarstwienie siatkówki
-
jasne okręgi wokół źródeł światła – możliwość powstania zaćmy wtórnej
-
nieostre widzenie, zniekształcenia i fale – obrzęk plamki żółtej
-
podwójne widzenie – przesunięcie syntetycznej soczewki, najczęściej spowodowane urazem
-
zamglone widzenie po operacji zaćmy – zwiastuje nawrót katarakty.