Przebywając na Żuławach Wiślanych w przerwie pomiędzy błogim relaksem a radosnymi aktywnościami fizycznymi warto odwiedzić miejsce wyjątkowe – Muzeum Stutthof w Sztutowie, utworzone w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia z inicjatywy byłych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego.
Choć nie będzie to wizyta nastrajająca optymistycznie, warto zobaczyć teren dawnego miejsca kaźni wielu obywateli II Rzeczypospolitej – zarówno pochodzenia żydowskiego, jak i Polaków. Jest to bowiem istotna część naszej wspólnej historii. A dziedzictwo narodowe jest niesłychanie ważne dla poczucia wspólnoty i budowania lepszej przyszłości.
Dawny nazistowski obóz w Sztutowie – miejsce kaźni Polaków i Żydów
Placówka muzealna obejmuje powierzchnię zaledwie części byłego nazistowskiego obozu (liczącą około 20 hektarów). Z czasów drugiej wojny światowej i okupacji hitlerowskiej zachował się tak zwany Stary Obóz, siedziba komendantury, komora gazowa oraz teren byłego ogrodu wyposażonego w szklarnie. Zrekonstruowany został zaś obszar Nowego Obozu i Obozu Żydowskiego oraz krematoria. Dla zwiedzających udostępniona jest stała ekspozycja oraz organizowane są wystawy czasowe. Dzięki nim można zapoznać się chociażby z przechowaną do naszych czasów archiwalną dokumentacją obozową. Na terenie placówki odbywają się też projekcje dokumentów filmowych poświęconych historii tego miejsca i ludziom, którym dane było przez nie przejść. Muzeum można zwiedzać przez cały rok. Grupy zorganizowane mają możliwość zamówić usługę przewodnika. Nowoczesną alternatywą dla snutych przez niego opowieści może być skorzystanie z audioprzewodnika w postaci specjalnej aplikacji.