Ruchome wydmy znajdujące się koło Łeby są na terenie atrakcyjnego turystycznie Słowińskiego Parku Narodowego. Obejmują obszar aż 500 hektarów. Jednakże tylko nieduży fragment wydm udostępniony jest turystom. Jest to wydma Łącka, która znajduje się w pobliżu Łeby.
Wydma Łącka koło Łeby – co warto wiedzieć?
Ruchome wydmy każdego roku przemieszczają się w stronę wschodnią o kilka lub kilkanaście metrów. Jest to efekt oddziaływania Zachodniego wiatru, przez co ziarenka piasku powoli przemieszczają się w stronę wschodnią.
Efektem tego jest również coraz bardziej intensywne zasypywanie jeziora Łebskiego, przez co jego powierzchnia każdego roku się zmniejsza. Wysokość wydmy Łęckiej wynosi do 42 m nad poziomem morza. Natomiast jej najwyższy szczyt nazywany jest górą Łącką. Można z niego obserwować urokliwą panoramę na Morze Bałtyckie, ale także jezioro Łebsko oraz pozostały obszar wydm. Przestrzeń wydmy Łęckiej dedykowana turystom jest wygładzona sznurami. Dlatego ich przekroczenie lub poruszanie się nieoznakowaną ścieżką jest karane i surowo zabronione. Należy o tym pamiętać odwiedzając to urokliwe miejsce. Próby poruszania się poza wyznaczonymi trasami mogą doprowadzić do zniszczenia unikalnej przyrody. Szlak prowadzący na ruchome wydmy rozpoczyna się w Rąbce, która leży na zachód od Łeby. Można tam dostać się meleksem, samochodem lub rowerem. Następnie po przekroczeniu granicy Słowińskiego Parku Narodowego należy zakupić bilet wstępu. W
ówczas bez przeszkód można wejść na wydmę Łącką. Całą trasę przeznaczoną do oglądania dla turystów otacza pustynny krajobraz. Jest to ewenement na polskiej ziemi. Natomiast z najwyższego punktu dostrzec można widok na Polskie Morze Bałtyckie.
Czy można wejść na tę część wydmy? Słyszałem, że w większości jest zakaz.