Latarnia morska w Sopocie znajduje się tuż obok sopockiego molo. Wyróżnia się niezwykłą historią, która zaczęła się na początku XX wieku. Wówczas obiekt ten był kominem.
Wynikało to z potrzeb zakładu balneologicznego, który musiał stworzyć komin do odprowadzania spalin.
Malownicza latarnia morska w Sopocie
Jednak, aby komin ten nie wpływał negatywnie na estetykę sopockiego krajobrazu zdecydowano, że powinien być malowniczy i estetyczny.
Dlatego wygląd latarni przypomina wieżę. Na szczycie znajduje się natomiast atrakcyjny punkt widokowy. Natomiast dawny komin biegnie jedynie w centralnej części i odprowadza do dziś opary z kotłowni gazowej szpitala reumatologicznego. Dzięki instalacji świateł obiekt pełnił również funkcje morskiego znaku, Nawiguj od statki. Natomiast pełnoprawny status latarni wieża otrzymała w 1977 roku. Wówczas po modernizacji oraz gruntowny wymianie urządzeń optycznych i świetlnych nawigacyjny światło mogło sięgać ponad 17 mil morskich, czyli w przybliżeniu 31 km. Obecnie światło latarni ma zasięg jedynie 7 mil morskich. Wskazuje położenie w Sopotu statkom co 4 sekundy. Latarnia w Sopocie jest jednym z najbardziej popularnych punktów turystycznych. Wynika to również z faktu, że latarnia położona jest w bliskim sąsiedztwie molo, tuż obok plaży. Wysokość wieży wynosi 30 m, co pozwala jej wyróżnić się na tle sopockiego krajobrazu.
Pomimo tego, że obiekt nadal emituje światło to formalnie nie jest już zaliczony do grona polskich latarni morskich. Na początku także jej światło nie było uznawane za latarnię, ze względu na mały zasięg. Jednak po zmianie urządzeń optycznych i świetlnych oraz uzyskaniu zasięgu ponad 17 mil morskich obiekt stał się latarnią.
Polecam się wybrać, nawet jeśli kogoś mniej interesują takie zabytki, to widok jest spektakularny